Malowanie ust choćby tak znane postacie, jak
img.zszywka.pl – źródło zdjęcia

Makijaż ust to od wieków sposób pań na podkreślenie urody. Kobiety już w starożytności – choćby tak znane postacie, jak Nefretete czy Kleopatra – posługując się specjalnymi barwnikami, przykładowo ochrą, malowały usta. Jest to więc sztuka o tysiącletnich tradycjach pielęgnowana dziś na całym świecie.ciastko ptysiowe Usta są powszechnie uważane za najbardziej pociągający element kobiecej twarzy, zaakcentowanie ich mocnym kolorem to symbol silnego charakteru, uwodzicielskiej natury i pewności siebie.

Dla wielu kobiet szminka to podstawowy produkt w kosmetyczce i nieodłączny towarzysz ważnych wyjść, zwłaszcza na randkę. Nic więc dziwnego, że na półkach w drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków do makijażu ust. Najczęściej używana jest oczywiście tradycyjna szminka. Jednak i tutaj mamy ogromny wybór możliwości, począwszy od koloru, przez konsystencję, na stopniu matowości kończąc.

Jeśli chodzi o kolorystykę, tutaj nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Oczywiście najpopularniejsza jest paleta wszelkich odcieni czerwieni i różu. Ostatnio modne są też bardzo ciemne barwy, takie jak bordo czy fiolet. Na najodważniejszych czeka czerń czy też kolory neonowe, np. jaskrawy pomarańczowy. Nawet w dyskretnym makijażu warto pokusić się o szminkę, np. w kolorze nude. Pomadka nie tylko dodaje bowiem ustom koloru, ale liczy się też efekt wykończenia. Dlatego też do wyboru mamy szminki matowe, perłowe, satynowe i opalizujące, o różnym stopniu nabłyszczenia.

Dzięki temu możemy zgrać efekt np. z makijażem oczu i dopasować go do okazji. Poza tym do dyspozycji mamy różne sposoby aplikacji szminek. Najpopularniejsze są tradycyjne pomadki w sztyfcie, ale w drogeriach znajdziemy również kosmetyki do nakładania pędzelkiem, w formie kredek czy kremu. W dodatku wiele szminek ma dodatkowe działanie, np. przeciw starzeniu, nawilżające, powiększające usta czy też zapachowe. Wybierając szminkę, warto jednak kierować się nie tylko kolorem czy efektami, ale przede wszystkim składem. Jak w przypadku innych kosmetyków, najlepsza jakość zapewni długotrwały efekt i nie zaszkodzi wrażliwej skórze ust. Jeśli bardzo zależy nam na ich ochronie, można zamiast szminki sięgnąć po specjalne balsamy regenerujące czy też pomadki ochronne, które często produkowane są w ciekawych odcieniach.

Ponadto do dyspozycji są również błyszczyki, coraz częściej wzbogacane kompleksami witaminowymi. Jak więc widać, makijaż ust to temat złożony, od wieków żywo interesujący kobiety na całym świecie, a przez to również producentów kosmetyków.

– autor artykułu